Kde na první lyžování s dětmi? Je lepší domácí prostředí, nebo zahraničí?
Kdo nelyžuje, nežije! Podobným heslem se řídí stále více Čechů a na zasněžené svahy každoročně vyráží celé rodiny – samozřejmě včetně těch nejmenších lyžařů. Ale kam s dětmi na lyže, když na nich ještě nikdy dříve nestály? Je lepší volbou vyhlášené středisko v Alpách, nebo méně navštěvovaný areál v tuzemsku?
Odpovědět na výše položenou otázku není snadné, protože obě varianty nabízí specifické výhody i negativa.
Zatímco v minulosti nenabízely česká lyžařská střediska příliš kvalitní podmínky, v poslední dekádě se situace výrazně zlepšila a výuka nejmenších lyžařů probíhá na dostatečné úrovni. Přítomnost dětských parků je poměrně standardní záležitostí a mnohé mohou směle konkurovat zahraničním. A dáte-li si záležet na výběru lyžařské školy, jistě najdete takovou, na kterou budou vaše děti rády vzpomínat. Dalším plusem jsou výrazně nižší ceny.
A nevýhody? České hory nenabízí ani zdaleka tolik kilometrů sjezdovek. Terény jsou omezené a pokročilejší lyžaře začnou rychle nudit.
Co se týče lyžování v zahraničí, pro zkušenější lyžaře je bezesporu mnohem atraktivnější. Prvotřídní úroveň dětských parků a dětských školek umocňují špičkové služby – prakticky ve všech školách jsou velmi dobře vyškolení instruktoři. Počítejte však s tím, že si náležitě připlatíte. Ale že jsou Alpy zhruba třikrát dražší než české hory, zřejmě tušíte.
Resumé? Pro rodinu s menším rozpočtem jsou lepší volbou české hory. Skupina pokročilejších lyžařů, pro kterou je finanční stránka dovolené až na druhém místě, si zřejmě vybere atraktivnější lyžování v zahraničí.
Pokud se nakonec k Alpám přikloníte i vy, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s odpovídajícím rozsahem krytí. Dobrou volbou je ERGO pojišťovna, u které si lze připojistit také lyžování/snowboarding mimo vyznačené trasy či skikros.